22 października 2024

CÓŻ TO BYŁ ZA WYJAZD

Europa Union, szkoła Maria-Ward-Realschule i starostwo Bad Reichenhall byli naszymi gospodarzami podczas przygody zwiedzania malowniczej Bawarii w dniach 12-17.10.2024. Dzięki wieloletniej współpracy Starostwa Powiatowego w Bełchatowie i w/w  podmiotów odbył się kolejny wyjazd młodzieży do Niemiec. Atrakcji było bez liku! Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wjazdu najstarszą na świecie oryginalną kolejką na szczyt Predigstuhl (1614 m n.p.m.) w rejonie Berchtesgaden. Zarówno wagony, jak i liny, po których wjeżdża kolejka są oryginalne i pochodzą z 1928 roku. Na szczycie mogliśmy podziwiać piękne Alpy i posilić się kawą i gorącą czekoladą w schronisku młodzieżowym. Po powrocie z gór zwiedzaliśmy malownicze miasteczko Bad Reichenhall, którego najstarsze zachowane domy mieszkalne pochodzą z XV wieku.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy od rejsu statkiem po Königssee (Jeziorze Królewskim) i wędrówce po Parku Narodowym Berchtesgaden ze strażnikiem przyrody. Dopełnieniem wędrówki była wizyta w Haus der Natur – interaktywnym muzeum, które ukazuje świat fauny i flory w Alpach. Po południu gościliśmy w jednostce wojskowej, gdzie opowiedziano nam o pracy koni, osłów i mułów, które transportują amunicję, żywność i leki w wysokie partie gór.
Ostatniego dnia zwiedzaliśmy wrzosowiska i torfowiska Ainring, gdzie uczniowie naszej szkoły posadzili pamiątkowe drzewo i oglądali skarby znalezione na tym terenie. W południe zwiedzaliśmy szkołę zawodową BLG we Freilassing, gdzie pokazano nam mi. pomieszczenia w których młodzież ma do dyspozycji samochody BMW, aby na nich uczyć się zawodu mechanika. Po południu zwiedzaliśmy zamek Leopoldskron w Salzburg Global Seminar, a następnie pojechaliśmy do Salzburga, gdzie młodzież uczestniczyła w grze terenowej. Dzień zakończyła uroczysta kolacja z przedstawicielami strony  niemieckiej i niemieckimi rodzinami w kantynie oficerskiej w Bad Reichenhall.