22 czerwca 2023

KONKURSY WYŻSZYCH UCZELNI I SZKÓŁ

Bohaterowie XIX edycji konkurs "Fascynująca fizyka"

zdobyli indeksy na dowolny wydział Politechniki Łódzkiej!

15 października rozpoczęła się szkolnymi eliminacjami XIX edycja ogólnopolskiego konkursu, organizowanego przez Stowarzyszenie Nauczycieli Fizyki Ziemi Łódzkiej oraz Wydział Informatyki, Automatyki, Elektroniki Politechniki Łódzkej - "Fascynująca fizyka". Rywalizacja dotyczyła wszelkich zagadnień z dziedziny szeroko pojętej fizyki.   Uczniowie naszej szkoły, pod wodzą profesor Lidii Jurkowskiej i Zbigniewa Szuberta, wzięli w nim udział po raz szósty (zresztą cały czas jako jedyna szkoła z Bełchatowa). Pomimo mocnej konkurencji jakimi są między innymi uczniowie takich szkół jak I LO im. Mikołaja Kopernika, Publiczne LO Politechniki Łódzkiej czy XII LO im. Stanisława Wyspiańskiego  w Łodzi, nasza reprezentacja jak zwykle dostała się do DRUGIEJ CZĘŚCI FINAŁU, w której należy zaprezentować wykonane samodzielnie  i opracowane w formie elektronicznej doświadczenie. Finał odbył się 09.04.2023 r. w sali konferencyjnej Politechniki Łódzkiej.

Wyjątkową wiedzą wykazali się:

Mateusz Kozakowski z IIIA - laureat

Tomasz Orłowski  z IVA - laureat

Jakub Sójka z IVA - finalista

z bełchatowskiego Bronka, zdobywając 1, 4 i 10 miejsce. Do konkursu w tym roku szkolnym przystąpiło 428 osób z 34 szkół  z całej Polski.

Oprócz cennych nagród rzeczowych, najcenniejszą jest zdobycie indeksów przez laureatów jeszcze przed maturą !!!

W poprzednich edycjach nasi uczniowie także dawali pokaz swoich umiejętności. Od 16 lat co roku nasi uczniowie zdobywają indeksy na tę uczelnię. Dokonania szkolnych "mózgowców" stawiają nasze liceum między takimi gigantami fizyki i matematyki jak ukierunkowane na fizykę i matematykę łódzkie szkoły!

Gratulujemy wspaniałej wiedzy i życzymy powodzenia na studiach.

Konkurs „Fascynująca    Fizyka”

Konkurs „Fascynująca Fizyka” stworzony został przez Cezarego Konecznego i Tomasza Kędrzyńskieg nauczyciela fizyki VIII LO w Łodzi. Pierwsza edycja odbyła się w 2003 r. W roku szkolnym 2022/23 odbyła się już 19 edycja konkursu, a uczestniczyli w niej uczniowie z wszystkich najlepszych szkół ponadgimnazjalnych województwa łódzkiego i niektóre szkoły z kraju – w sumie przedstawiciele 34 szkół średnich.

Celem konkursu jest inspirowanie młodzieży szkół ponadgimnazjalnych do głębszego zainteresowania się fizyką jako nauką empiryczną oraz wykorzystywania poznanych praw i zasad w sytuacjach typowych oraz nowych (problemowych).

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Nauczycieli Fizyki Ziemi Łódzkiej oraz Wydział  Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki  Politechniki Łódzkiej.

Uczestnikiem konkursu może być każdy uczeń szkoły ponadgimnazjalnej.

Konkurs składa się z czterech części : eliminacji szkolnych, eliminacji wojewódzkich, I – ej części finału, która polega na rozwiązaniu kilku zadań strukturalnych sprawdzających umiejętności analizy treści tekstu naukowego, interpretacji wykresów oraz tworzeniu nowych informacji na podstawie danych zawartych w tabeli, opisu matematycznego

przedstawionych zjawisk, itp. Do II – ej części finału przechodzi już tylko 15 najlepszych uczestników, którzy muszą  samodzielne zaplanować, wykonać oraz opracować dowolne doświadczenie „fascynującego” zjawiska fizycznego. Następnie przygotować prezentację multimedialną prezentującą wykonanie oraz opracowanie doświadczenia.

UCZNIOWIE BRONKA JUŻ SĄ STUDENTAMI  AGH

Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie ogłosiła już – wreszcie -  wyniki XVI Olimpiady o „Diamentowy Indeks AGH”, które dla uczniów z Bronka okazały się niezwykle korzystne.

Z przedmiotu matematyka oraz Fizyka tytuł Laureata III stopnia uzyskał  MATEUSZ KOZAKOWSKI z klasy 3A.

Mateusz ma już 2 indeksy w kieszeni ! Laureaci I i II stopnia mają indeks na wszystkie kierunki dowolnych wydziałów AGH, III stopnia na wskazane przez uczelnię. Tegoroczni Laureaci w murach AGH spotkają się ze swoimi poprzednikami, którzy w ten sam sposób stali się studentami tej prestiżowej uczelni, gdyż od 14 lat nasi uczniowie biorą udział w olimpiadzie o diamentowy indeks z fizyki lub matematyki i zawsze z sukcesami.

XVI Powiatowy Konkurs z Fizyki pt. „ Zjawiska fizyczne w obiektywie”

25 marca 2023 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im.  J. Kochanowskiego w Bełchatowie odbyło się podsumowanie XVI Powiatowego Konkursu Fotograficznego "Zjawiska fizyczne  w obiektywie". Zadaniem uczestników było utrwalenie na zdjęciach zjawisk fizycznych zachodzących w przyrodzie (kategoria I) lub podczas przeprowadzonych samodzielnie doświadczeń (kategoria II). Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań przedmiotem „fizyka” wśród uczniów szkół średnich, dostrzeganie zjawisk fizycznych w naszym codziennym życiu, otoczeniu lub wykonywaniu ich samodzielne.  Następnie uczestnicy utrwalają zjawisko na zdjęciu/ zdjęciach        i dołączają wyjaśnienie przebiegu zjawiska.       Wśród laureatów znaleźli się jak zwykle nasi uczniowie, zajmując ex aequo:

2 miejsce – Oliwia Florczak 3G

2 miejsce – Julia Rogozińska  3H

wyróżnienie – Tobiasz Kaczmarek 3F, Barbara Haładaj 1D, Anna Olczyk 1E

Po raz pierwszy wystartowaliśmy również w podobnym konkursie  fotograficznym z fizyki, którego organizatorem jest Liceum Ogólnokształcące w Szczercowie. To III Powiatowy Konkurs „Fizyka i chemia w otaczającym nas świecie”. Laureatami, również ex aequo zostały:

1 miejsce – Maja Frączek 1G

3 miejsce – Małgorzata Grzelczak 3E