Wiadomości

12 maja 2022

ŁACIŃSKI NAPIS

Gdy wchodzisz do szkoły, wita cię łaciński napis „Dimidium facti, qui bene coepit, habet, sapere aude, incipe.”Są to słowa najwybitniejszego poety starożytności – Horacego. W jednym z listów Horacy udzielał rad swojemu przyjacielowi Maximusowi Lolliusowi, rad zasięgniętych z filozofii złotego środka. Właśnie wśród nich znajduje się zdanie DIMIDIUM FACTI, QUI BENE COEPIT, HABET, SAPERE AUDE, INCIPE. ( Epistulae 1, 2; 23 -20 p.n.e.) W tłumaczeniu: PÓŁ PRACY MA ZA SOBĄ, KTO DOBRZE ZACZĄŁ, MIEJ WIĘC ODWAGĘ BYĆ MĄDRYM.

Sentencja pozostałaby znana tylko miłośnikom łacińskiej poezji, gdyby nie niemiecki filozof Immanuel Kant, który użył tego wyrażenia w artykule „ Czym jest oświecenie?” (Beantwortung der Frage: Was ist Aufklärung?” 1874), po czym stało się ono dewizą oświecenia. A zatem, czym jest oświecenie?

„ Oświeceniem nazywamy wyjście człowieka z niepełnoletności, w którą popadł z własnej winy. Niepełnoletność to niezdolność człowieka do posługiwania się swym własnym rozumem, bez obcego kierownictwa. Zawinioną jest ta niepełnoletność wtedy, kiedy przyczyną jej jest nie brak rozumu, lecz decyzji i odwagi posługiwania się nim bez obcego kierownictwa.”

Sapere aude! Zrób użytek ze swojego rozumu. Jesteś w odpowiednim miejscu.

 

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

im. WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO

W BEŁCHATOWIE

KONTAKT

e-mail: lo1@lo1.pol.pl
strona internetowa: www.lo1.pol.pl
numer telefonu: 44 632 20 10
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
W BEŁCHATOWIE UL. 1 MAJA 6
97-400 BEŁCHATÓW
 

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.