Gdy wchodzisz do szkoły, wita cię łaciński napis „Dimidium facti, qui bene coepit, habet, sapere aude, incipe.”Są to słowa najwybitniejszego poety starożytności – Horacego. W jednym z listów Horacy udzielał rad swojemu przyjacielowi Maximusowi Lolliusowi, rad zasięgniętych z filozofii złotego środka. Właśnie wśród nich znajduje się zdanie DIMIDIUM FACTI, QUI BENE COEPIT, HABET, SAPERE AUDE, INCIPE. ( Epistulae 1, 2; 23 -20 p.n.e.) W tłumaczeniu: PÓŁ PRACY MA ZA SOBĄ, KTO DOBRZE ZACZĄŁ, MIEJ WIĘC ODWAGĘ BYĆ MĄDRYM.
Sentencja pozostałaby znana tylko miłośnikom łacińskiej poezji, gdyby nie niemiecki filozof Immanuel Kant, który użył tego wyrażenia w artykule „ Czym jest oświecenie?” (Beantwortung der Frage: Was ist Aufklärung?” 1874), po czym stało się ono dewizą oświecenia. A zatem, czym jest oświecenie?
„ Oświeceniem nazywamy wyjście człowieka z niepełnoletności, w którą popadł z własnej winy. Niepełnoletność to niezdolność człowieka do posługiwania się swym własnym rozumem, bez obcego kierownictwa. Zawinioną jest ta niepełnoletność wtedy, kiedy przyczyną jej jest nie brak rozumu, lecz decyzji i odwagi posługiwania się nim bez obcego kierownictwa.”
Sapere aude! Zrób użytek ze swojego rozumu. Jesteś w odpowiednim miejscu.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
im. WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO
W BEŁCHATOWIE
KONTAKT
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.