Patron

Urodził się w Płocku. W szkole działał w organizacjach niepodległościowych. Zadebiutował w 1914 r. Był żołnierzem Legionów, brał udział w wojnie 1920 roku. W latach dwudziestych związał się ze środowiskiem lewicowym. W 1939 r. ochotniczo wstąpił do wojska. We Lwowie został aresztowany przez NKWD. Ze Związku Radzieckiego wydostał się wraz z armią gen. Andersa. Przebywał w Jerozolimie. Po wojnie wrócił do kraju. Tomiki poezji: Wiatraki (1925), Dymy nad miastem (1927), Troska i pieśń (1932), Bagnet na broń (1943), Nadzieja (1951).

DZIEŃ PATRONA

17 grudnia 2004 roku w naszej szkole już po raz kolejny będziemy obchodzić Dzień Patrona. Tego dnia mija 107 rocznica Jego  urodzin. Z tej okazji uczniowie klas pierwszych będą brali udział w Konkursie Wiedzy o Życiu i Twórczości Patrona Szkoły (czekają na nich nagrody!). Biblioteka szkolna udostępniła specjalne materiały, które pomogą w przygotowaniach do konkursu. Etap pisemny konkursu odbędzie się 13 XII, ustny – 17 XII.  Atrakcją Dnia Patrona będzie spotkanie z pisarką Mariolą Pryzwan, która jest autorką wspomnień o Władysławie Broniewskim (także o Annie Jantar, Annie German, Halinie Poświatowskiej i in.)
Władysław Broniewski

"Są w ojczyźnie rachunki krzywd,
obca dłoń ich też nie przekreśli,
ale krwi nie odmówi nikt:
wysączy ją z piersi i z pieśni."

(Bagnet na broń, "Czarno na białym" 1939, nr 15 z 9 IV)