18 kwietnia 2024

WYMIANA

Już po raz kolejny w ramach międzyregionalnej współpracy Starostwa Bełchatowskiego z powiatem Berchtesgadener Land w Bawarii w dniach 13 – 17 kwietnia 2024r. w Bełchatowie gościła grupa niemiecka, w skład której weszło 20 uczniów ze szkoły realnej znajdującej się w miejscowości Bad Reichenhall razem z trojgiem opiekunów. Byli to w większości uczniowie, którzy jesienią ubiegłego roku gościli w swoich domach uczniów z terenu powiatu Bełchatowskiego.

Oprócz uczniów z II LO w Bełchatowie, również czworo uczniów z naszej szkoły gościło w swoich domach młodzież z Niemiec. Dzięki ich gościnności młodzi ludzie z zagranicy mieli okazję poznać typową polską gościnność, zwyczaje i kulturę naszego kraju, a także nawiązać bliższy kontakt z polską młodzieżą.

W programie wizyty gości z Bawarii znalazło się m. in. zwiedzanie atrakcji naszego regionu, jak np. Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów czy też kompleksu naukowo-kulturalnego EC1 w Łodzi. Goście mieli również okazję przespacerować się po ulicy Piotrkowskiej, spędzić czas w Manufakturze, a także wziąć udział w zorganizowanej specjalnie dla nich grze terenowej oraz ognisku na terenie szkółki leśnej Borowiny. Jednym z punktów programu przewidzianych przez Organizatorów był wspólny wieczór polsko-niemiecki dla uczniów i ich rodzin, w trakcie którego młodzież z obu krajów miała kolejną okazję zacieśnienia zawartych znajomości oraz "szlifowania" umiejętności językowych. Całe przedsięwzięcie należy uznać za bardzo udane, m.in. ze względu na możliwość obalenia stereotypów, które od dawna funkcjonują w naszych społeczeństwach.

Zwyczajem lat ubiegłych Starostwo Powiatowe w Bełchatowie planuje już jesienią br. zorganizować kolejny wyjazd grupy uczniów ze szkół naszego powiatu do Bawarii, by tam przez kilka dni uczestniczyć w przygotowanym dla nich programie wymiany.